Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı; Günümüzde en çok uygulanan cerrahi işlemler olup mide küçültme operasyonu olarak halk arasında yaygın bir talebi olan operasyonlardır.

Amacı mide küçültmek olan tüp mide ameliyatı mide muz şekline getirilmek suretiyle küçültülmesiyle gerçekleştirilir. Midenin gıda alımının kısıtlanması amaçlanarak gelişen teknolojiyle birlikte laporoskopik bir şekilde yapılan cerrahi operasyonlardır. 

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Midelerinde bir küçültme yaptırmak için uygulanan tüp mide ameliyat genel olarak vücut kitle endeksine bakılarak uzmanlar tarafından onay alınan hastalar uygulanır ve bu endeks 40 kg üzeri olması yani ileri derece obez olan kişilerde faydalıdır. Tüp mide ameliyatı hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Tip 2 şeker hastalığı olan ve ileri derece obez olan, metabolizma bozukluğu olan kişilerde uygulanması olumlu sonuçlar vermektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Genel olarak mide küçültme ameliyatı 18-65 yaş arası ve uzman kişilerin belirlediği kriterlere uyan herkese yapılabilir. Dünya sağlık örgütünün belirlediği kriterlere göre vücut kitle endeksinin 35 üzeri olan herkese ve yaşı uygun olan herkese tüp mide ameliyat yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyat Süresi Nedir?

Cerrahi bir operasyon olan mide küçültme ameliyatları 1,5 saat gibi bir sürede tamamlanır. Süre olarak uzun süren bir operasyon gözüken tüp mide ameliyat düşük riskli olmasının yanı sıra az çok yan etkileri konusunda da hasta uzman hekim tarafından bilgilendirilerek sürece başlanması en doğru teknik olmaktadır.

Ameliyatla ilgili belirlenen kriterlere uyan hasta uzman hekim tarafından steril bir ameliyathane ortamında cerrahi işlemi yaptırması son derece önemlidir. Süresi 1,5 saat süren operasyon için ameliyat fiyatları farklılık gösterirken uzman ve deneyimli hekimler tarafından operasyonun yapılması önemlidir.

Tüp Mide Ameliyat Kimlere Önerilmez?

Dünya sağlık örgütünün belirlemiş olduğu kriterler dışında herkese uygulama yapılabilir. Kilo sorunu yaşayarak sağlığı olumsuz etkilenen kişilerde güvenli bir şekilde yapılan tüp mide ameliyat her ameliyatta olduğu gibi risklere sahip olup dikkat edilmesi gereken süreçleri vardır.

Uzman hekimimiz tarafından yapılan tüp mide ameliyat ameliyathane koşullarında yapıldığı takdirde riskleri en aza indirmek mümkündür.

Tüp Mide Ameliyat Sayesinde Kaç Kilo Verilebilir?

Kilo vermede oldukça etkili olan mide küçültme işlemleri hastalarda 5 yıl süre sonunda kilolarının %60’ını kaybetmelerine ve zayıflamalarına neden olmaktadır. Kilo ile doğru orantılı olarak süreç işlemektedir.

Hastalar mide küçültme operasyonları sonrasında vitamin ve mineral desteği alarak süreçlerini sağlıklı bir şekilde geçirmelidirler. Genellikle 4 ay içerisinde ortalama olarak 25 ile 30 kilo vermektedir. Bu uygulanacak diyete ve kişinin metabolizmasına bağlıdır.

Midelerinde operasyon yapılan kişiler diyetisyen ve uzman hekim kontrollerine özen göstermeli ve yakından takip edilmelidir. Verilen kilolar göz önüne alındığında kişilerin kuşkuya düşmeden işlemi sağlıkları için yaptırmaları önemlidir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Mide küçültmek için uygulanan ameliyatlar genel olarak 2 çeşitle yapılmaktadır. Birincisi ve en sık uygulanan ameliyat çeşidi olup 15 yıldan fazla bir süredir birçok hastaya uygulanmaktadır.

Tekrar kilo alımlarında ve hastalara uygun görülen bir diğer tedavi yöntemi ise gastrit bypass operasyonudur. Gastrit bypass tüp mide ameliyat olmuş ve tekrar kilo alımı olan, tip 2 şeker hastalığı olan kişilerde uygulanan bir mide küçültme cerrahisidir.

Bu operasyonların nasıl gerçekleşeceğine bağlı olarak fiyatlarda değişiklik gösterecektir. Tüp mide ameliyat fiyatları hakkında mutlaka uzman hekimimizden ve operasyonun gerçekleşeceği merkezle görüşme yapmak gereklidir.

Mide Küçültme Ameliyatları Tehlikeli mi?

Her ameliyatta olduğu gibi mide küçültme işlemlerinde de tehlike ve risk mevcuttur. Cerrahi bir operasyon olan ameliyat riskleri kaliteli malzeme ve doktorun uzmanlığına bağlı olarak farklılık gösterse de genel olarak pek tehlikeli olmayan uygulamalardır.

Ameliyat sonrasında ilk 20 gün beslenme ve diyet programına özen göstermek gereklidir. İlk 2 ay kaçak riski mevcut olabilir ve bunun için uzman kontrolü önemlidir.

Kilo Sorunu Olan Herkese Uygulanabilir mi?

İleri obez yani vücut kitle endeksleri 40 üzerinde olan, tip 2 şeker hastalığı olan herkese uygulama yapılabilir. Kilo sorunu bu kriterleri taşıyıp taşımadığı uzman kişiler tarafından yapılan tetkiklerle belirlenmeli ve uygun olan hastalara yapılmalıdır.

Tekrar Kilo Alınabilir mi?

Kişilerin kontrol edilmesinin en önemli nedeni ise tekrar kilo alımını kontrol altına almaktır ve hastalar operasyon sonrası tekrar kilo alabilirler. Yeniden kilo alımı olan kişilerde farklı operasyonlar gerekebileceğinden mutlaka uzman hekim kontrolünde olunmasında fayda vardır.

Hastanın ömür boyunca operasyon sonrası hekim kontrolünde olması da sağlığını riske atacak durumlarla karşılaşılmasını en aza indirgemektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2023

Günümüzde yaygın bir şekilde kilolu olan kişilerin tercih ettiği mide küçültme operasyonları bazı kriterlere bağlı olarak tüp mide ameliyat fiyatları 2021 bakımından değişiklik yaşanmasına neden olmaktadır.

Kişiler için fiyatlar açısından bakılmadan önce mutlaka iyi bir merkezde ve güvenilir bir hekim tarafından operasyonun yapılması gerektiğini unutmamalıdır.

Öncelikle tüp mide ameliyat fiyatları 2023 almak için muayene olunması ve sürecin nasıl işleyeceğini uzman hekimden öğrenilmesi gereklidir. Tüp mide ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

Other Treatments Estevien Clinic
Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti Nedir? Vajinoplasti uygulamaları kadınların cinsel yaşamlarında olumlu düzen sağlamala..

MORE
Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Tüp Mide Ameliyatı; Günümüzde en çok uygulanan cerrahi işlemler olup mide..

MORE
Tıraşsız Saç Ekimi

Tıraşsız Saç Ekimi

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir? Tıraşsız Saç Ekimi, ilk başvurulan ve kişilerin asıl olarak istedikleri b..

MORE
Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi, vücudun birçok farklı bölgesinde uygulanabilip kısa sürede istenilen vü..

MORE