Göz

Göz

İletişime Geçin!

Göz ameliyatı, katarakt, glokom, müstakil retinalar, retina yırtıkları, diyabetik retinopati ve miyop veya uzağı görememe gibi çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılır.

Bazı göz ameliyatı türleri nelerdir?

Yaygın göz ameliyatı türleri aşağıda açıklanmaktadır. Açıklamalar, Ulusal Göz Enstitüsü, Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından sağlanan bilgileri içermektedir.

Blefaroplasti: Düşük göz kapaklarını onarmak için, doktor deri ve kasları çıkarmak ve yağları çıkarmak veya yeniden konumlandırmak için küçük bir kesi veya kesikler yapar.

Katarakt ameliyatı: Katarakt, göz merceğinde net görmeyi zorlaştırabilen bulanık bir alandır. Doktor, bulanık merceği çıkarmak ve yapay bir mercekle değiştirmek için küçük aletler kullanır.

Kornea nakli: Doktor, korneanızın hasarlı kısmını çıkarırken ve yerine sağlıklı donör dokusu koyarken gözünüzü açık tutmak için özel bir alet kullanır. Doktorlar tam kat kornea nakli (penetran keratoplasti) veya kısmi kalınlık nakli (lameller keratoplasti) yapabilirler.

Glokom ameliyatları: Glokom implantları için doktor, gözünüzün beyazına şant adı verilen küçük bir tüp yerleştirir; tüp, fazla sıvının gözünüzden dışarı akmasına yardımcı olarak göz basıncınızı düşürür. Trabekülektomide doktor, fazla sıvının dışarı akmasını sağlamak için göz kapağınızın altında, gözünüzün üstünde küçük bir açıklık oluşturur.

LASIK (lazer yerinde keratomileusis): Bu lazer göz ameliyatında, doktor korneanın şeklini değiştirmek için güçlü bir ışık huzmesi (lazer) kullanır; Yaygın olarak PRK olarak adlandırılan fotorefraktif keratektomi, kuru gözleri veya ince korneaları olan hastalarda LASIK alternatifi olarak kullanılabilir.

Retina ameliyatları: Bazıları kombinasyon halinde kullanılabilen, hasar görmüş veya kopmuş bir retinayı onarmak için birkaç prosedür vardır. Bir yırtığı veya deliği düzeltecek ve retinanızı yerinde tutmaya yardımcı olacak küçük yara izleri oluşturmak için, doktor bir dondurma probu (kriyopeksi) uygulayabilir veya küçük bir yanık (fotokoagülasyon) yapmak için bir lazer parlatabilir. Skleral toka ameliyatında cerrah, gözünüzün beyaz kısmının (sklera) çevresine küçük, esnek bir bant yerleştirir; bu bant, yeniden bağlanmasına yardımcı olmak için gözünüzün kenarlarını nazikçe retinanıza doğru iter. Pnömatik retinopekside doktor, dondurma veya yakma tedavisini uygulamadan önce retinanızı tekrar yerine itmek için göz kürenizin ortasına küçük bir hava kabarcığı enjekte eder; kabarcık zamanla kendi kendine kaybolacaktır. Bir vitrektomi, cerrahın retinaya daha iyi erişmesini ve kabarcık için yer açmasını sağlayan vitreusun (göz dolduran jel benzeri madde) çoğunu çıkarmak için bir emme aletinin kullanılmasını içerir.

Pnömatik retinopeksi hastaları için özel anestezi notu: Pnömatik retinopeksi uygulamasından hemen sonra herhangi bir ameliyat planlıyorsanız, ameliyattan önce anestezi uzmanınıza bunu bildirmeniz çok önemlidir. Bazı anestezikler, göz ameliyatınızdan sonra beş günden birkaç aya kadar gözünüzde kalabilen hava kabarcığıyla etkileşebilir ve boyutunu değiştirebilir.

Göz kası ameliyatı: Şaşılık, gözlerin bir çift olarak birlikte hareket etmemesi durumudur; bir göz içeri, dışarı, yukarı veya aşağı kayabilir. Ameliyat tek tedavi seçeneği değildir, ancak gerektiğinde, cerrah onları zayıflatan veya güçlendiren teknikler kullanarak göz kaslarını uygun bir konuma getirmeye çalışır. Bu, bir kas bölümünün çıkarılmasını veya bir kası gözdeki farklı bir noktaya yeniden bağlamayı içerebilir.

$ 1.000

Başlayan Fiyatlarla

6-8 Saat

Operasyon Süresi

2.5 Gün

Türkiyede Kalma

0.5 Gün

Hastanede Kalma

2 Gün

Otelde Kalma

Evet. Bir hastanın ameliyat sırasında nispeten düz ve sabit bir pozisyonda kalma kabiliyetine müdahale eden koşullar sorunlu olabilir. Ameliyattan önce anestezistinizi uyarın ve reflü, sırt ağrısı, amfizem ve hatta geçici öksürük gibi bir durumunuz varsa ameliyat öncesi ziyareti düşünün. Potansiyel konaklama ve ameliyat zamanlamasını tartışın.

Ameliyattan önce belirli bir süre yemek yememeniz ve içmemeniz söylenecektir. Yeme ve içmeyi ne kadar önceden bırakmanız gerektiğini bildiğinizden emin olun. Ayrıca ameliyattan önce hangi ilaçlarınızı almaya devam edeceğinizi, hangilerini ne zaman bırakacağınızı da sormalısınız.

Göz ameliyatlarının çoğu ayakta tedavi bazında yapılır, bu nedenle aynı gün eve gidersiniz. Kendinizi eve götüremeyeceksiniz, bu nedenle bir arkadaşınızın veya aile üyenizin ulaşım sağlaması için düzenlemeler yapmanız gerekecektir.

Genel anestezi altında bilinçsiz olacak ve neler olduğunun farkında olmayacaksınız.

İzlenen sedasyon altında uyanık kalacaksınız ancak cerrahın ne yaptığını görmeyeceksiniz. Ameliyat edilen göz uyuşturulacak ve etkin bir şekilde bilinçsiz hale getirilecektir. Diğer göz kapalı olacak.

Topikal anestezi alırsanız, ışıklar, renkler ve gölgeler görebilirsiniz. Rahatlamanıza yardımcı olacak ilaçlar da verilebilir.

Öncesi / Sonrası

Hasta Yorumları