Saç Ekimi

Saç Ekimi

İletişime Geçin!

Saç ekimi günümüzde kadın veya erkek fark etmeksizin insanların en çok ihtiyaç duyduğu estetik operasyonların başında gelmektedir. Dökülmeye karşı dirençli olan ense, kol bacak ve göğüs bölge kıllarından özel teknikler kullanılarak dökülen bölgelere nakledilmesi işlemine saç ekim denilmektedir. Saç ekimi öncelikle ense kısmında bulunan kılların nakledilmesine öncelik verilmektedir.

Burada bulunan saçlar dht hormonuna karşı duyarsız olduklarından dolayı bu dökülmeleri çok daha zordur. Aynı şekilde kadınlarda da saç dökülmesinin olduğu kısımlara aynı yöntemler kullanılarak saç ekimi işlemi yapılmaktadır.

Saç dökülmesi ya kişilerde özgüven eksikliği ve sosyal hayatlarında olumsuz etki yaptıklarından dolayı sıklıkla erkekler nadir de olsa kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Hekimler tarafından steril ameliyathane ortamında uygulanan ve ekip çalışması gerektiren tıpkı operasyonlardan bir tanesidir. Saç ekim fiyatları uygulamayı yapacak olan hekimin tecrübe ve bilgi birikimi ve hastane koşullarına göre değişebilmektedir.

$ 1.000

Başlayan Fiyatlarla

6-8 Saat

Operasyon Süresi

2.5 Gün

Türkiyede Kalma

0.5 Gün

Hastanede Kalma

2 Gün

Otelde Kalma

Daha önceki zamanlarda farklı yöntemler kullanılmıştır. Ancak günümüzde yaygın olarak kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. FUT ve FUE yöntemleri saç ekim yapacak olan hekimlerin sıklıkla uyguladığı iki yöntemdir. FUT yöntemi ense kısmından şerit şeklinde saçlı kısmın alınarak dökülen kısmı nakledilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Bu yöntemde yara izi ve dikiş izi sonrasında belli olduğundan dolayı son yıllarda tercih edilme oranı ciddi manada azalmıştır. Ayrıca bu yöntemde saç çizgisinin ayarlanmasında hata payı daha yüksek olduğundan dolayı tercih edilme oranı azalmaktadır.

FUE yönteminde ise üç veya dört saç kılından oluşan greft olarak tanımlanan saç köklerinin özel teknikler kullanılarak çıkarılıp saç dökülmesi olan bölgeye ekilmesi işlemidir.

Bu işlemde bütün greftler tek tek çıkar aldıklarından dolayı daha önce uygulanan yöntemlere göre daha uzun ve ince çalışma gerektirmektedir. Bu yöntemde yara ve ameliyat izi görülmediğinden dolayı kişiler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. FUE yöntemi çok uzun zaman ve enerji gerektirdiğinden dolayı saç fiyatı diğer yöntemlere göre daha yüksektir.

Kişiler bazı alışkanlıklarından geçici bir süreliğine ara vermeleri gerekebilir. Düzenli olarak spor yapan ve işlem gerçekleştirmek isteyen kişiler öncelikle bu işlemden bir hafta önce ara vermeleri kanama ihtimalini azaltacaktır. Kan sulandıran iğne veya ilaç kullanan kişilerin mutlaka en az bir hafta öncesinde bu ilaçları ara vermeleri saç ekimini daha sağlıklı bir şekilde uygulanabilir yapmaktadır.

Alkol ve sigara kullanan kişilerin de işlem öncesinde bu alışkanlıklarını ara vermesi gereklidir. Ayrıca işlem yapacak olan hekimin isteyeceği kan tahlilleri sizin başarı oranını yükseltecektir. Saç fiyatları yapacak olan hekime göre değişkenlik göstermektedir.

Öncelikle saç analizi ve kan testi ile planlama aşamaları saç tıraşı ön saç çizgisinin belirlenmesi gibi ön planlama yapılmaktadır.

Sonrasında bölgesel anestezi uygulanarak uyuşan bölgelerden greft toplama işlemi ve saç nakli yapılacak yerlere kanal açılması ve sonrasında ise toplanan greftlerin bu kanallara uygun açılarda eksilmesi ile sona ermektedir. Daha sağlıklı saçlar için saç ekim sonrasında ise bazı kurallara riayet etmek gerekir.

Saç ekim öncesinde ayrıntılı bir hazırlık yapılmalıdır. Saç dökülme nedenleri ve yapılacak hastane veya merkezin saç ekim için uygun olup olmadığı uygulamayı yapacak olan hekimin tecrübesi gibi konulara saç ekim öncesinde dikkat etmek gerekmektedir.

Saç ekim sonrasında üç gün boyunca yapılan bölgelerin korunması bu süre boyunca sırt üstü uyumak, spor ve cinsellikten uzak durmak sağlıklı saçların oluşmasında verimli sonuçlar doğuracaktır.

Deniz veya havuza girmek, ilk üç günde yıkama yapılmaması saç derisinin terlemesine neden olacak aktivitelerden uzak kalınması önemlidir. İlk yıkama işlemi ise hastanede yapılması saç ekim işlemini başarılı kılacaktır.

Uzmanlık gerektiren ve cerrahi yeterlilik isteyen bir işlemdir. Bu bakımdan saç ekim merkezi ve doktor seçimi saç ekim sonuçları üzerinde doğrudan etki etmektedir. Uygulamayı yapacak olan doktorun tecrübe ve bilgi birikimi saç ekimine daha doğal ve güzel görünmesini olanak sunmaktadır.

Anatomik özellikler saçın özellikleri uygulama yöntemi genetik faktörler Ekim sonrasında kişisel özen beslenme gibi faktörler saç ekim sonrasında başarılı olmasını etkileyen faktörlerdendir.

Birçok kişi tarafından yapıldığı için ülkemizin her yerinde uygulanması mümkündür. Nüfus yoğunluğu ve teknolojik gelişmelerin daha yakından takip edildiği İstanbul da saç ekim noktasında tecrübeli birçok merkez bulunmaktadır.

Merkezlerin doğru tercih edilmesi iyi socnuç elde etmenin ilk şartıdır. Uygulamayı yapacak olan doktorun tıp fakültesi mezunu olması ve cerrahi yeteneklerinin bulunması gerekir. Saç ekim merkezinin sağlık bakanlığı tarafından gerekli yasal izinlere sahip olması izinleri bulunmayan merkezlerde acil durumlarda müdahale ekipmanları olmadığından dolayı ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmak mümkün hale gelmektedir.

Saç ekim yaptırmak isteyen kişiler bu işleme daha önce yapan kişilerin sahip olduğu deneyimleri ve yorumları da göz önünde bulundurarak uygulama yöntemi ve merkez seçimini belirlemektedirler. Öncesi ve sonrası fotoğraflar ile merkez ve hekim’in başarısı hakkında fikir sahibi olmaları sağlamaktadır. Saç Ekim fiyatları operasyonun yapılacağı teknik veya sağlanacak ek hizmet durumuna göre belirlenmektedir.

Saç ekim gerçekleştirmek öncelikle belli bir maliyeti olan işlemdir. Bundan dolayı yapacak kişilerin araştırdığı konuların başında gelmektedir. Saç ekimi fiyatları saçın dökülme miktarı ve seviyesine göre ekim yapacak doktor tecrübesi greft sayısı uygulanacak teknik ve uygulama merkezine göre değişmektedir. Saç ekimi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Öncesi / Sonrası

Hasta Yorumları